A talajélet az egészségünk kulcsa

A Terravitka néven ismerhetitek Víg Vitália munkásságát, aki vendégünk, előadónk volt a 2025-ös Szatyor Szülinap alkalmával. Talajélet volt a témánk, és Vitkának köszönhetően el is mélyültünk ebben a témakörben egy előadás és talajvizsgálat keretei között. 

 

Ehhez a tudáshoz szeretnénk most nektek is hozzáférést adni, fogadjátok szeretettel interjúnkat!

“Hivatásom a talajok gyógyítása. Víg Vitália vagyok, talaj ökológus, lelkes oktató és tanácsadó. A talajok csodálatos világába az Egyesült Államokban, a Marylandi Egyetemen merültem bele, ahol talaj tudományt (Soil Science) végeztem. Kitűnő professzoraimtól és tettrekész csoporttársaimtól rengeteget tudást és inspirációt kaptam. Mégis az élet, a föld és maguk a gazdák, kertészek azok, akiktől a legtöbbet tanultam és tanulok a mai napig.

A vízió az, hogy egy olyan világot teremtsünk, ahol egészséges élő talajból tápláló élelem jut mindenkinek!

Én azt gondolom, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy olyan élelmiszerhez jusson, ami őt élteti, és ami úgy van előállítva, hogy közben regenerálódik a talaj. Erre ma már nagyon sok féle módszer van.

Hogyan járulsz hozzá a talajok gyógyulásához?

Azon túl, hogy a saját kertemben éltetem a talajt és különféle komposztokat állítok elő, oktatással és mentorálással foglalkozom. Gyakran szerepelek meghívott előadóként konferenciákon, fesztiválokon, tartok tanfolyamokat, workshopokat. Az egy-két órás előadásoktól a több napos kurzusokig nagyon sokat lehet tanulni, mert a talaj egészsége egy akkora téma. Bennem az állandó tudásvágy és az arra való vágy, hogy minél inkább részleteiben láthassam az egész képet, ez nagyon hajt. Azon dolgozom, hogy megértsem, hogyan függnek össze ezek a rendszerek, és hatalmas csodát jelent számomra. Minél jobban látjuk a rendszer összetettségét, annál inkább egyértelmű, hogy annyira bonyolult, hogy soha nem fogjuk teljesen megérteni.

Milyen a talaj élete? Hogyan lehet élőbbé tenni?

Bár maga a rendszer mérhetetlenül összetett, az alap működésmódok mégis félelmetesen egyszerűek, és néhány elvben összefoglalhatóak.

A talajélet arról szól, hogy a talaj egy ökológikus rendszerként tud funkcionálni. Mindenkinek megvan a szerepe. A talajfelszín alatt elképesztő mennyiségű élet van. Sokkal több tömegre és darabszámra, mint a föld felszíne felett. Ez a láthatatlan élővilág mozgatja az egész felszín feletti rendszert. A növényeken keresztül táplálja a teljes szárazföldi ökoszisztémát. A vízi ökoszisztémákban ott vannak a fotoszintetizáló algák, moszatok és társaik, akik szintén ugyanúgy hatalmas produktivitást jelentek. Számunkra, szárazföldi élőlények számára elsődlegesen a növényeknek a fotoszintetikus képessége az, ami lehetővé teszi azt, hogy mi is itt élhetünk a Földön, ugyanúgy, ahogy minden más élőlény is.

Hozzánk sok esetben nem csak a növényeken keresztül jut el a táplálék, hanem olyan élőlényeket is megeszünk, akik a növényekkel táplálkoznak. A táplálékláncnak ezen a felén vagyunk. Ahhoz, hogy a növény egészségesen tudjon funkcionálni, ahhoz neki is szüksége van a táplálékhálózat különféle szereplőire: - a baktériumoktól kezdve a gombákon át, amőbákra, fonalférgekre, ostorosokra, a mikro ízeltlábúakra, a szabad szemmel is jól látható ízeltlábúakra, gilisztákra, pókokra, különféle emlősökre, hüllőkre és madarakra - akik mind ennek az ökológiai rendszernek a részét képezik. Ha eltávolítunk ebből 1-1 elemet, akkor a rendszer sérültté, sérülékennyé válik.

Mi azt csináljuk, hogy kívülről jövő erőforrásokkal próbáljuk azt pótolni, amit egyébként a rendszer önmaga is képes megoldani, előállítani és létrehozni. Ma nagyon alacsony szinten van a tudásunk néhány ősi kultúrához képest, mert nem tudunk a természet nyelvén. Nem tudjuk a természet mintázatai szerint alakítani az életünket, de agyban elképesztő információt összeszedtünk, amit képtelenség egy teljes képpé összerakni. Ebből a rengeteg információból látunk mintázatokat. A mi tudásunk nyomába sem ér, annak, amit az ősi kultúrák és sámánok képesek voltak látni, hiszen ők együtt éltek/élnek az ökoszisztémával. Ezeknek az információknak egy-egy szeletét képesek voltunk a tudományos kutatások által valamennyire megmutatni. Ami egy természeti kultúrának egyértelmű, azt mi statisztikai alapon próbáljuk bizonygatni. A tudományos módszertan sok-sok hibájával és limitációjával együtt.